Obraz św. Stanisława BM z Relikwiami

Obraz olejny na płótnie Św. Stanisława BM w kościele parafialnym w Dobrzechowie

CZAS POWSTANIA - Połowa XVII w.

WYMIARY OBRAZU- 154 cmx 93 cm

Obraz olejny na płótnie przytwierdzony do drewnianego podobrazia. Podobrazie złożone z czterech desek połączonych dwiema szpągami. Podobrazie jest większe od płótna obrazu o ok. 10 cm w wysokości i tyleż w szerokości. Pomiędzy obrazem a deskami podłożone są szerokie pasy płótna lnianego, pokryte olejną farbą w kolorze szarym. Brzegi obrazu ograniczone przy krawędziach profilowanymi listewkami. Listewki gruntowane, ze śladami złoceń i poczerniałego srebra. Szaty Świętego Stanisława, infułę i pastorał, pokrywa drewniana płaskorzeźbiona sukienka, złocona i srebrzona. Sukienka nie zachowała się w całości. Górna krawędź obrazu przedstawia postać Św. Stanisława Szczepanowskiego z Piotrowinem. Postać Świętego ustawiona w lekkim kontrapoście, z pochyloną nieco głową. Święty kieruje wzrok na Piotrowina. Prawą ręką uniesioną w górę Św. Stanisław wskazuje na niebo, lewą podtrzymuje pastorał. W tle obrazu po prawej ręce świętego, w górnej partii obłoki, poniżej wzgórza. Na bliższym planie występuje architektura. Na pierwszym planie w dolnym narożniku po prawej ręce Św. Stanisława, dość duża postać Piotrowina wychodzącego z grobu. W tle Piotrowina - woda a na niej łodzie. Z lewej strony Św. Stanisława - w tle widoczna wysoka ciemna budowla z oknami.

Piątek, III Tydzień Wielkanocny